Pondělí, 27 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BývanieKúpa bytu cez realitnú agentúru alebo na vlastnú päsť

Kúpa bytu cez realitnú agentúru alebo na vlastnú päsť

Koľko krát kupujete alebo predávate byt? Kúpa bytu je pre väčšinu z nás investíciou na celý život a keďže ide o dosť vysokú investíciu väčšina ľudí ju zverí do rúk ľudí, ktorý sa v nehnuteľnostiach vyznajú. Niektorí ľudia na realitné kancelárie nedajú dopustiť, iní zas riešia kúpu bytu na vlastnú päsť. Čo je výhodnejšie?

Realitná kancelária

Predaj bytov v Bratislave a v podstate na Slovensku je v plnom prúde. Kým niekto predáva iný kupuje. V realitných kanceláriách nájdete množstvo ponúk a záujemcov z oboch strán trhu. Realitná kancelária vám môže nájsť vhodné bývanie ale aj kupca, ktorý má o byt seriózny záujem.

Realitná kancelária vám pomôže nie len nájsť vhodné bývanie ale pomôže vám aj ohľadom právnych záležitostíuzatvorením kúpnej zmluvy. Zároveň tak ušetríte čas, ktorý by ste zháňaniu nového bytu venovali.

S realitnou agentúrou predávajúci ale aj kupujúci uzatvára sprostredkovateľskú zmluvu. Skôr ako ju podpíšete dobre si ju prečítajte. Zamerajte sa hlavne na cenu bytu a na to, či ju realitná kancelária bez vášho súhlasu nenavyšuje.

Zaujal vás oznam „Atraktívne byty na predaj“ ale týmto problémom s realitkou sa chcete vyhnúť? Stačí ak si vyberiete overenú, dobrú a spoľahlivú realitnú kanceláriu. Dobrým znamením môže byť ak sa predaju a kúpe bytov venuje už niekoľko rokov.

TIP: Výhodným riešením, medzi realitkou a kúpou bytu na vlastnú päsť, je využitie kúpy nového bytu priamo od developera.Ušetríte tým na provízii realitnej kancelárie a ešte si môžete nechať byt upraviť podľa vlastných predstáv.Takýmto spôsobom môžete napríklad zaobstarať nový byt v Jégého aleji od Finepu.

Na vlastnú päsť

Realitné kancelárie si účtujú provízie. Výšku provízie neurčuje žiadny zákon. Každá realitná agentúra ju môže mať inú. Výška províziemožné navyšovanie ceny bytu bez vedomia majiteľa sú dôvodmi, prečo ľudia realitným kanceláriám neveria.

Kupovať alebo predávať byt na vlastnú päsť vám síce môže ušetriť časť financií ale riziko, že natrafíte na podvodníkov je dosť vysoké. Je množstvo prípadov keď predávajúci nebol majiteľom bytu. Zobral zálohu za byt, ktorý mu nepatril a už ho nikto nikdy nevidel. Stávajú sa aj prípady, keď na základe dohody o splátkach predáte byt osobe, ktorá vám dá len prvú – druhú splátku, nasťahuje sa do vášho bytu a vy následne nevidíte ani peniaze a nemáte už ani byt.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper