Južné Tirolsko sa teší. Naspäť do hôr! Na lanovky! Na zjazdovky!

Redakce doporučuje

Hoci s mierne obmedzujúcimi bezpečnostnými opatreniami, predsa len s nadšením a radosťou sa vracia lyžiarsky rumraj na svahy Južného Tirolska, najsevernejšej talianskej provincie, obľúbeného cieľa tisíce českých lyžníkov. Na čo všetko sa môžete tešiť?

V týchto dňoch už sa jazdí na ľadovci na Schnalstale/Val Senales, ale aj v prvom neľadovcovom areáli v Alpách v Suldene/Solde pod Ortlerom. Najväčšie rezorty – všetky sú súčasti Dolomiti Superski najrozsiahlejšej svetovej pavučiny vlekov a lanoviek, začnú v prevádzke cez nasledujúce víkendy. Podľa plánu 26. novembra v Obereggene (prepojenom s Pampeagem a Predazzom v Trentine), 27. novembra v 3 Zinnen Dolomites, na Kronplatze av Carezze, 4. decembra v Alta Badia, Seiser Almu, Dolomites Val Gardene, na Plose pri Brixene a v Gitschberg-Jochtal.

Prevádzkovatelia lanoviek dovoľujú dočerpať nevyužité skipasy z predchádzajúcich dvoch sezón. Ceny tých tohtoročných sa oproti poslednej „normálnej“ sezóne menia len mierne, narastú o necelých desať percent. Za jednodňový skipas pre dospelého podľa časového pásma sezóny dáte od 54 do 67 eur (junior od 38 do 47 eur).

Ale už teraz sa chystajú špeciálne akcie. Dolomiti Super Premiére od začiatku prevádzky až do Vianoc, teda do 22. decembra. Pokiaľ sa ubytujete, platíte za 4-dňový skipas cenu 3-dňového a za 8-dňovú cenu 6-dňového, navyše máte zľavy na lyžiarsku školu a do požičovní materiálu. Podobná akcia Dolomiti Super Sun je pripravená na marcový záver sezóny, v podobe 7-dňového pasu za cenu 6-dňového.

Čo tu objavíte nové? Už vlani bola pripravená lanovka rozprávkového kráľa Laurina v Carezze s vrcholovou stanicou v skale, o ktorej sa zaslúžil preslávený juhotirolský architekt Werner Tscholl. Teraz 15. januára 2022 rozbehne prevádzka exkluzívna 60-miestna „cabrio gondola“, zo San Cipriana v údolí Tiers sa šplhá „lanová električka“ 3,8 km až do ikonickej Ružovej záhrady vo Frommer Alm za iba sedem minút.

Futuristickým dizajnom vyniká aj rekonštruovaná dolná stanica Olang I a II, ktorá vás na Kronplatz dopraví z východnej strany od Valdaory. V Suldene nahradila dvojmiestnu sedačku Pulpito 10-miestna gondola Kanzel, prvýkrát sa rozbehne deň pred Štedrým dňom. Rovnako objemnou gondolou, pohodlnejšou a zvládnucou väčšou kapacitou, sa budú pýšiť aj v Ladurns, kde bohato narástla ponuka zjazdoviek pre začiatočníkov a deti.

Val Gardena láka nielen na tradičné „ťavie hrby“ Saslongu alebo okružnú Sella Rondu, ale aj na novú čiernu pistu La Ria. Toto slovné spojenie znamená v miestnom ladinskom dialekte veľmi ťažký alebo až limitný. Jej sklon je miestami až 52%, štartuje v 1985 metroch z vyhliadkovej terasy, meria 1100 metrov a napája sa na zjazdovku Cir, po ktorej viedla trať ženského zjazdu na majstrovstvách sveta 1970. Navyše poskytuje aj nádherný výhľad na celú Selvu akoby z vtáčej perspektívy. Z pohľadu zdola naopak vyzerá ako Stairways to Heaven – Schodisko do neba. O kus ďalej pribudla 3,9 km dlhá zjazdovka Pilat, ktorá spája Seiser Alm so St. Ulrichom.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Aj umelý vianočný stromček môže byť krásny, ak má realistické ihličie

Rok čo rok nakupujeme živé vianočné stromčeky, pretože milujeme ich tvar, hustotu a najmä vôňu. Raz ročne si predsa môžeme...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img