Pondělí, 5 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyObjavte klenoty Liptova

Objavte klenoty Liptova

Ešte ste nenavštívili Liptov? Musíte to napraviť. Toto mesto je obklopené krásnymi horami a v jeho blízkosti sa nachádza Liptovská Mara. Toto vodné dielo bolo dokončené v roku 1975 a vznikla zatopení 13 obcí. Často sa tiež označuje ako slovenské more. Priehrada bola dokončená v roku 1975 a pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 obcí. Nezabudnuteľným zážitkom je kúpanie v blízkosti takmer nedotknutých brehov, v zátokách priehrady alebo výlet loďou s nádherným výhľadom na kopce. Liptovská Mara svojimi krásami láka aj rybárov ale aj nadšencov adrenalínových športov. Môžete vyskúšať člnkovanie, windsurfing, surfovanie či vodné bicyklovanie.  Návštevníci obľubujú chaty Liptovská Mara, ktoré sú situované v blízkosti priehrady. Môžete si tiež vybrať ubytovanie v rozprávkových zruboch, ktoré ponúkajú romantické ubytovanie nielen v lete, ale aj v zime, keď príroda odpočíva pod nadýchanou bielou perinou. Voda a hory sú dôležité pre turistiku na Liptove, ale aj obce v regióne majú svojho jedinečného ducha.

Liptov má čo ponúknuť

V regióne sa nachádza bájny vrch Kriváň, keltské nálezisko nad Liptovskou Marou, množstvo drevených reštaurácií, kolíb a salašov, chutné syry aj najdlhšia jaskyňa na Slovensku. Cestu po tomto rozmanitom regióne by mali návštevníci začať v jednom z dvoch veľkých miest, a to v Ružomberku alebo v Liptovskom Mikuláši. V Ružomberku nájdete dostatočný výber penziónov, hotelov i privátov. Ubytovanie Litpovská Mara však poskytuje blízkosť k priehrade.

Zaujímavosti mesta

Liptovský Mikuláš  leží v tesnej blízkosti vodnej priehrady. Okrem krásneho historického centra, ktorému dominuje kostol a fontána oslavujúca slávnych rodákov z tejto oblasti, tu nájdete aj Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorý vám poskytne neskutočný zážitok.

Vlkolínec

Keď už budete v Liptovskom Mikuláši, navštívte aj neďaleký Vlkolínec. Táto podhorská osada je zapísaná v zozname UNESCO a nájdete ju neďaleko Ružomberka.  Na rozdiel od obce Pribylina, kde môžete navštíviť Skanzen liptovskej dediny, je Vlkolínec živým múzeom. Táto obec ako jediná na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry bol vďaka tomu vyhlásený v roku 1977.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper