Neděle, 26 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyUžite si zdravú chôdzu ako na boso s barefoot obuvou

Užite si zdravú chôdzu ako na boso s barefoot obuvou

Topánky nie sú nevýznamnou súčasťou našich šatníkov. Nejde len o imidž, ktorú nám dodávajú, o pohodlie, či o to, že chránia naše chodidlá pred poranením i teplotou, nízkou aj tou vysokou. Nič z toho nestačí. Topánky nám musia ponúknuť taktiež zdravie. Tie z bežnej konfekcie to obvykle nerobia. Práve naopak.

Väčšina detí sa narodí so zdravými nožičkami, avšak viac ako 90 % z nich potom do školy nastupuje s rôznymi vadami. Predovšetkým s plochou nohou, ale taktiež s nesprávnymi vzorcami chôdze. To všetko vedie k problémom nielen s pohybovým aparátom – v detstve aj neskôr dospelosti.

Moderné topánky z konfekcie našim nohám vnucujú nezdravé vzorce

Vysoký opätok, anatomicky tvarovaná vložka vtedy, keď ju vôbec nepotrebujeme, úzky strih, predovšetkým na špičkách topánok… To je len časť problematických znakov konfekčnej obuvi. Vedú k nesprávnemu vývinu detskej nohy, k plochej nohe, vybočeným palcom, pätným ostrohám, tiež k bolesti kĺbov – kolenných aj bedrových, k bolesti svalov, chrbtice či dokonca hlavy. Ovplyvňujú nás tiež čo sa týka nechuti k pohybu. Riešenie týchto problémov musíme hľadať vo vhodnejšej forme obutia. Tú ponúkajú barefoot topánky. Existuje tu však ešte radikálnejšie riešenie. Predstavte si, že by ste topánky nahradili ponožkami. Avšak takými, ktoré dokážu naše nohy predsa len pomerne slušne chrániť. Kúpte si skinners, známe aj ako ponožkové topánky.

Čo nám dokážu ponúknuť barefoot topánky či skinners?

Barefoot obuv simuluje bosú chôdzu s tým, že ponecháva ochranu chodidla pred poranením. Barefoot topánky majú flexibilnú a mäkkú podrážku o hrúbke maximálne 5 mm. Stále by sme mali byť schopní nohami cítiť terén, po ktorom sa pohybujeme. Nemajú žiadny podpätok a medzi prstami a pätou je skutočne nulový rozdiel. Topánky musia byť ľahké. Sú bez pevného opätku, takže voľný pohyb si môžu dopriať aj naše členky. Topánky sú vždy dostatočne široké, hlavne v oblasti špičky. Našim prstom musia poskytovať dostatočný priestor pre pohyb. Rovnaké pohodlie ponúkajú aj skinners – topánky v podobe ponožky s podošvou, ktoré naviac jednoducho zbalíte do vrecka či do tej najmenšej tašky.

Barefoot sa hodia aj ako prvé topánočky

Doprajte zdravé obúvanie už svojim deťom. Hneď prvé krôčiky môže dieťa absolvovať v barefoot topánočkách. Doma je ideálne riešiť obutie dostatočne voľnými ponožkami s protišmykovými terčíkmi. Na von či do škôlky a do školy zadovážte detskú barefoot obuv.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper