Středa, 22 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pre ženyViete, čo je mookait?

Viete, čo je mookait?

Jaspis je minerálom, ktorého náleziská sú pomerne hojné. Svetové ložiská sa nachádzajú napríklad v Rusku, v Indii, v Austrálii, v Brazílii a na Madagaskare. Hojne sa vyskytuje aj v tuzemsku, konkrétne napríklad v oblasti Podkrkonošia.

Zvláštnu odrodu potom predstavujú jaspisy austrálskej. Tento druh sa nazýva mookait a je typický svojou zaujímavou farbou, ktorá býva prirovnávaná ku káve so šľahačkou. Jeho odtieň osciluje od tmavočervenej po tmavo hnedú. Základnou farbou sa prelínajú krémové až biele škvrny. Vďaka tomu je každý kus úplne originálny.

Tento nerast je úplne špecifický nielen farebnosťou, ale aj tým, že sa nachádza iba na jedinom mieste v západnej Austrálii. Po tejto oblasti tiež nosia svoje meno. 

Okrem toho, že je vzácny, mu sú pripisované aj zaujímavé účinky. Považuje sa za prvok, ktorý je schopný zmierniť stres a zaháňať starosti.

Chcete sa prečítať viac o ďalších zaujímavých témach, šperkoch, móde alebo drahých kameňoch? Pozrite sa na náš blog. Môžete si tu napríklad prečítať o zaujímavých korundoch lebo o rôznych variantoch vzácneho opálu.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper