Středa, 22 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BývaniePríspevok na bývanie od štátu. Presvedčte sa, či finančne vypomôže aj vám

Príspevok na bývanie od štátu. Presvedčte sa, či finančne vypomôže aj vám

Musíte si každý mesiac vystačiť s príjmami, ktoré snáď ani nestoja za reč? Potom najskôr bojujete aj s tým, aby ste zvládli zaplatiť všetky náklady. Tie na bývanie nevynímajúc. Pomôcť s úhradou primeraných nákladov na bývanie vám môže finančnú pomoc od štátu.
Sociálna dávka s názvom Príspevok na bývanie pomáha ľuďom s natoľko nízkymi príjmami, že majú problém pokryť náklady spojenia s bývaním. Je pritom jedno, či ide o celú rodinu, alebo o samotného človeka. Štát takto pomáha státisícom domácností.

Príspevok je značne benevolentný, čo sa týka vlastníctva príbytku. Môžete ho mať v osobnom, či družstevnom vlastníctve, alebo mať nájomnú zmluvu. Dôležité je len to, aby ste v danom mieste mali trvalé bydlisko. Naopak nárok na príspevok nemáte v prípade, že splácate hypotéku.

Príjmy verzus náklady

Základným predpokladom, ako príspevok získať, sú náklady na bývanie presahujúce 30 % (v Prahe 35 %) vašich príjmov. Štát vám však uzná len náklady do maximálnej výšky takzvaných normatívnych nákladov, ktoré každoročne stanovuje. Tie pre tento rok činní v Prahe pre rodinu so štyrmi a viacerými osobami maximálne 19 617 Kč.

„Normatívne náklady na bývanie sú stanovené ako priemerné celkové náklady na bývanie podľa veľkosti obce a počtu členov domácnosti. Zahŕňajú nájomné, resp. porovnateľné náklady a ceny služieb a energií. Sú prepočítané na priemernú spotrebu služieb a energií a primeranú veľkosť bytov pre daný počet osôb v nich trvale bývajúcich,“ uvádza Úrad práce SR.

Nezáleží teda na tom, koľko osôb v byte skutočne žije, ale koľko je v ňom prihlásených na trvalý pobyt. A to platí aj pre výpočet celkového príjmu domácnosti. Opäť sa počíta so všetkými jej členmi. Prídavok na dieťa, rodičovský príspevok alebo príjem z brigád maloletého člena domácnosti nevynímajúc.

Aké náklady je možné započítať?

Náklady na bývanie netvoria len nájomné, ale aj plno ďalších, s bývaním súvisiacich platieb. Napríklad za vodu, plyn, elektrinu, teplo, teplú vodu, odpadové vody, prevádzku výťahu, osvetlenie spoločných priestorov v dome, upratovanie spoločných priestorov v dome, odvoz odpadových vôd a čistenie nádrží, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, odvoz komunálneho odpadu a náklady za pevné palivá a podobne. Niektoré náklady však majú určenú maximálnu započítateľnú výšku.

Pripravte sa tiež na to, že všetky náklady budete musieť podrobne rozpísať a doložiť napríklad pomocou faktúr či nájomnej zmluvy.

Kedy a ako môžete žiadať?

O príspevok na bývanie môžete zažiadať napríklad aj spätne. Avšak najviac tri mesiace od mesiaca, za ktorý príspevok na bývanie žiadate. Pri žiadosti sa totiž posudzujú vaše celkové príjmy a náklady na bývanie za posledný kalendárny štvrťrok. Peniaze teda dostanete spätne a treba o ne zas a znovu žiadať každý štvrťrok. Ako?

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper