Pondělí, 5 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyTIP od 123jobs.sk: Bude štvordňový pracovný týždeň fungovať?

TIP od 123jobs.sk: Bude štvordňový pracovný týždeň fungovať?

Komu by sa nepáčilo mať na prácu vyhradené namiesto piatich pracovných dní iba štyri. Víkend by sa tak z dvoch dní predĺžil na tri a razom by človek mal viac voľného času na svoje vlastné aktivity. Znie to idylicky, bola by ale pravda vskutku tak ružová, alebo by so sebou štvordňový pracovný týždeň priniesol len iné druhy problémov?

Hlavný cieľ je produktivita

Mnohé štúdie dokázali, že kratší pracovný týždeň môže zvýšiť produktivitu zamestnancov a zlepšiť ich celkový zdravotný a psychický stav. Napríklad v roku 2019 v Japonsku prebehol pokus, kedy po zavedení štvordňového pracovného týždňa došlo k zvýšeniu produktivity zamestnancov o neuveriteľných 40 %. Zároveň boli zamestnanci spokojnejší a firemné porady a rokovania boli efektívnejšie ako v období pred skrátením pracovného času. V súčasnosti sa firmy snažia prechádzať na stratégie zamerané na zvýšenie produktivity, aby mohli zaviesť skrátenie pracovného času bez zníženia finančnej odmeny. Hlavnou myšlienkou tohto prístupu je minimalizovať čas, keď zamestnanci síce sú na pracovisku, ale namiesto toho, aby pracovali, sú duchom neprítomní alebo sa skrátka nevenujú svojim povinnostiam. Preto často dochádza k presunu pozornosti od odpracovaných hodín skôr k dosiahnutým výsledkom. Najnovšie ponuky inzercia práce zadarmo nájdete na job portáli 123jobs.sk.

Hlavne to neprehnať

Nie všetky firmy by však mohli skrátením pracovného času získať. Výskumy v tejto oblasti sú síce ešte v začiatkoch, napriek tomu z nich vyplýva, že skrátiť pracovný týždeň nemusí nutne viesť k menšiemu stresu v práci. V prípade, keď by zamestnanci mali za menší počet odpracovaných hodín týždenne odviesť rovnakú prácu, by to naopak veľmi pravdepodobne viedlo k vyššiemu stresu zamestnancov. Nie je možné hnať produktivitu zamestnancov stále nahor a čakať, že budú môcť vždy dosahovať neuveriteľné výsledky. Sú to stále len ľudia a nie stroje. Preto sa treba nespoliehať na to, že bude zamestnancom stačiť trojdňový víkend na to, aby sa plne zotavili a je nutné sa naďalej starať o blaho svojich zamestnancov aj v prípade, že by chodili do práce len štyri dni v týždni.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper