Musíte si každý mesiac vystačiť s príjmami, ktoré snáď ani nestoja za reč? Potom najskôr bojujete aj s tým, aby ste zvládli zaplatiť všetky náklady. Tie na bývanie nevynímajúc. Pomôcť s úhradou primeraných nákladov na bývanie vám môže finančnú pomoc od štátu.
Sociálna dávka s názvom Príspevok na bývanie pomáha ľuďom s natoľko nízkymi príjmami, že majú problém pokryť náklady spojenia s bývaním. Je pritom jedno, či ide o celú rodinu, alebo o samotného človeka. Štát takto pomáha státisícom domácností.
Príspevok je značne benevolentný, čo sa týka vlastníctva príbytku. Môžete ho mať v osobnom, či družstevnom vlastníctve, alebo mať nájomnú zmluvu. Dôležité je len to, aby ste v danom mieste mali trvalé bydlisko. Naopak nárok na príspevok nemáte v prípade, že splácate hypotéku.
Príjmy verzus náklady
Základným predpokladom, ako príspevok získať, sú náklady na bývanie presahujúce 30 % (v Prahe 35 %) vašich príjmov. Štát vám však uzná len náklady do maximálnej výšky takzvaných normatívnych nákladov, ktoré každoročne stanovuje. Tie pre tento rok činní v Prahe pre rodinu so štyrmi a viacerými osobami maximálne 19 617 Kč.
„Normatívne náklady na bývanie sú stanovené ako priemerné celkové náklady na bývanie podľa veľkosti obce a počtu členov domácnosti. Zahŕňajú nájomné, resp. porovnateľné náklady a ceny služieb a energií. Sú prepočítané na priemernú spotrebu služieb a energií a primeranú veľkosť bytov pre daný počet osôb v nich trvale bývajúcich,“ uvádza Úrad práce SR.
Nezáleží teda na tom, koľko osôb v byte skutočne žije, ale koľko je v ňom prihlásených na trvalý pobyt. A to platí aj pre výpočet celkového príjmu domácnosti. Opäť sa počíta so všetkými jej členmi. Prídavok na dieťa, rodičovský príspevok alebo príjem z brigád maloletého člena domácnosti nevynímajúc.
Aké náklady je možné započítať?
Náklady na bývanie netvoria len nájomné, ale aj plno ďalších, s bývaním súvisiacich platieb. Napríklad za vodu, plyn, elektrinu, teplo, teplú vodu, odpadové vody, prevádzku výťahu, osvetlenie spoločných priestorov v dome, upratovanie spoločných priestorov v dome, odvoz odpadových vôd a čistenie nádrží, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, odvoz komunálneho odpadu a náklady za pevné palivá a podobne. Niektoré náklady však majú určenú maximálnu započítateľnú výšku.
Pripravte sa tiež na to, že všetky náklady budete musieť podrobne rozpísať a doložiť napríklad pomocou faktúr či nájomnej zmluvy.
Kedy a ako môžete žiadať?
O príspevok na bývanie môžete zažiadať napríklad aj spätne. Avšak najviac tri mesiace od mesiaca, za ktorý príspevok na bývanie žiadate. Pri žiadosti sa totiž posudzujú vaše celkové príjmy a náklady na bývanie za posledný kalendárny štvrťrok. Peniaze teda dostanete spätne a treba o ne zas a znovu žiadať každý štvrťrok. Ako?